Home    Artróza    Gonartróza    Koxartróza    Risartróza    Spondylartróza

Jak vypadá artróza ?

  ARTRÓZA - OSTEOARTRÓZA je kloubní onemocnění, při kterém dochází k poruše obnovy kloubní chrupavky a v návaznosti na ní, také ke změnám kosti a přilehlých měkkých tkání. Celkově je OA postiženo přibližně 12% populace a její četnost výskytu stoupá s věkem. Postihuje zejména věkovou skupinu nad sedmdesát let (četnost výskytu až 50%) a stává se tak nejčastějším kloubním onemocněním.

Obrázek 1: Schéma kloubu

 

 

Obrázek 2: Řez hlavicí kyčelního kloubuNa okrajích je dobře viditelné poškození kloubní chrupavky i kosti kloubní hlavice kyčelního kloubu vyňatého před instalací endoprotézy.Tmavá prokrvená místa jsou místem zánětu v kloubní kosti, který je příčinou jejího rozpadání a deformace. To způsobuje bolesti v kloubech a snižuje jejich pohyblivost.
 


Příčiny bolestí kloubů

Vznik a vývoj osteoartrózy ovlivňují:
- GENETICKÁ DISPOZICE
- METABOLICKÉ PORUCHY
- EXTRÉMNĚ PŘEHNANÁ ZÁTĚŽ
- KLOUBNÍ ZLOMENINY
- MIKROTRAUMATA opakované drobné úrazy kloubů při sportu či fyzické práci
- KLOUBNÍ ZÁNĚTY se změnou složení kloubní tekutiny
- CHYBNÉ POSTAVENÍ KLOUBŮ vrozené či získané, vymknutí kyč. kloubů, kolena do X nebo do O
- NADVÁHA
- TRVALÁ STEREOTYPNÍ ZÁTĚŽ KLOUBŮ
- STÁRNUTÍ
- ZHORŠENÁ ČINNOST LEDVIN
- VÝŽIVA nedostatek látek vyživujících tkáně kloubního systémuPříznaky osteoartrózy

* citlivost na chlad a počasí * ztuhlost kloubů při začátku pohybu * bolesti v kloubech při pohybu po klidu * únavová bolest po větším zatížení * bolesti při pohybu * noční bolesti v klidu * bolesti svalů a výrazné zhoršení pohyblivostiHome    Artróza    Gonartróza    Koxartróza    Risartróza    Spondylartróza