Home    Artróza    Gonartróza    Koxartróza    Risartróza    Spondylartróza

Bolesti kyčlí - koxartróza

   
 

Duchovní příčiny: VYKRAČOVÁNÍ

Kyčelní kloub je základna pro všechna naše vykročení a tím domov našich kroků i pokroků v malém i ve velkém, v dobrém i zlém. Každá cesta začíná jedním krokem a také každé vybočení: Bolesti v kyčelním kloubu, většinou odvozované od osteoartrózy, zabraňují takovému vykročení a signalizují postiženým, že už nelze počítat s velkými pokroky. Postižení postupují v životě už jen za velkých bolestí. Úkolem je přizpůsobit se vynucenému klidu, uznat jak je pokrok a pohyb těžký a místo vnějších dělat vnitřní kroky. S přiznáním, že schopnost kráčet vpřed na této rovině je ztracená, se vnější cíle posunují do dálky. Současně může postiženým při této příležitosti svitnout, že zůstává možnost stanovit si ve vynuceném klidu vnitřní cíle a také jich dosáhnout. Řešením je klid. Je-li klid dostatečně hluboký, stane se z něj opět pohyb, a sice vnitřní pohyb.

Vnitřní orgány:

Zdraví pohybového aparátu ovlivňuje funkce vnitřních orgánů. Podle tradiční čínské medicíny patří klouby pod element dřeva, to je do domény žlučníku a jater s výjimkou kolenních kloubů, které patří do domény ledvin. Je zde oboustranná vazba. Při onemocnění kloubů, zejména kyčelních, se často dostaví žlučníkové potíže a naopak, při žlučníkových potížích často dochází k bolestem kyčelních kloubů. Z tohoto důvodu je vhodné věnovat mimořádnou pozornost činnosti jater a žlučníku, jejichž funkce souvisí se zdravím kloubů, šlach a vazů. Proto je vhodné tyto orgány stimulovat cvičením, neboť nestačí-li na detoxikaci organizmu, zůstávají toxické metabolity v tkáních, které poškodí. Játra představují největší orgán v těle a mají podíl na více než 500 různých činnostech v těle. Játra jsou nejdůležitějším orgánem pro řízení zdraví měkkých pojivových tkání tvořících pohybový aparát, neboť jsou hlavním detoxikačním střediskem těla, neutralizují a vylučují z těla jedy, léčiva, nikotin, alkohol a další látky obsažené v krvi. Dále ukládají glukózu ve formě glykogenu a udržují hladinu cukru v krvi. Mají vliv na tvorbu důležitých bílkovin v těle a přeměnu nadbytečných aminokyselin na močovinu. Tvoří žluč, která se spoluúčastní na odbourávání tuků. Podle tradiční čínské medicíny se na vrub jater dají zařadit všechny potíže, neboť celý organismus je na jejich správné funkci závislý. Proto je nutné vždy v první řadě upravit jejich funkci. Porucha jaterních funkcí se projeví jako bolestivé místo uprostřed pravého obočí. Také reflexní cestou jako bolestivá ploška na plosce nohy či v blízkosti zápěstí u ruky nebo na dlani. Bolestivost těchto plošek se zvětší po požití alkoholu nebo po tučném jídle.


  Bylinná léčba:

Při jaterní nedostatečnosti jsou nutné bylinné hořčiny jako například vachta trojlistá, pelyněk, hořec žlutý, zeměžluč okolíkatá. Vhodná je také vlaštovičníková tinktura. K úpravě funkce jater přispívá také pampeliška, řepík, pelyněk, pupenec, ostropestřec mariánský, artyčok, zemědým, čekanka, květ měsíčku, oddenek pýru, jablečník, rozrazil, kořen omanu, vachta trojlistá, zeměžluč. Osvědčila se následující směs: 4 díly nati řepíku, po 2 dílech kořene pampelišky s natí a květu měsíčku, po 2 dílech nati jablečníku a nati meduňky. Pijeme denně čtyři šálky tohoto čaje. Velmi kvalitní je čaj Játra a žlučník značky Teekanne.

Výživa:

V léčbě jater je nezbytná dieta. Základní je dieta s nízkým obsahem tuků, cukrů a alkoholu. Je nutné vyloučit alkohol, kávu a čaj, kořeněná jídla. Omezit také plnotučné mléko a mléčné výrobky. Stravu je třeba doplnit o vitamin A, B12 (zvířecí játra, ryby) a kyselinu listovou (čerstvé ovoce, zelená listová zelenina), vitamin C, který je důležitým antioxidantem a podporuje detoxikační práci jater. Také je třeba dbát na dostatečný přívod zinku. Zvýšení vylučování žluči lze dosáhnout pitím šťávy z červené řepy, mrkve nebo citronu. Pro ozdravění jater a žlučníku je také třeba uléhat na lůžko před 23. hodinou, kdy nastupuje maximum toku energie ve drahách žlučníku a jater, které trvá do 3. hodiny ranní. To vše můžeme udělat pro svá játra, jejichž ozdravování se projeví také na lepší funkci kyčelních kloubů.
Metabolizmus kloubních tkání je vhodné podpořit látkami obsaženými v doplňcích stravy řady Geladrink např: kolagenními peptidy - kolagenní bílkovinou, které přispívají k udržování normálních kostí, vitamínem C, který přispívá k normální formaci kolagenu pro normální funkci kostí a chrupavek, a dalšími látkami s nutričním a fyziologickým účinkem.

Cvičení:

Speciální cvik pro stimulaci jater a žlučníku je prospěšný pro zlepšení zdraví kyčelních kloubů. Cvik provádíme v sedě nebo vleže. Posadíme se nebo si lehneme. Položíme pravou dlaň na tělo pod poslední žebra na pravé straně hrudníku. Posunujeme ruku ke středu hrudníku podél posledního žebra až ke hrudní kosti. Potom ruka pokračuje v pohybu až na levou stranu těla. Masáž zprava doleva provedeme celkem 36 krát. Dlaň pravé ruky musí vykonávat tlak. Játra jsou umístěna v těle pod kůží a pod hrudním košem. Tlak dlaně stimuluje proudění energie a oběh krve v játrech.
Více cvičení najdete na webu Orling: Cviky pro namáhané kyčelní klouby

Masáž:

Vhodná je reflexní masáž ruky a nohy, opět masáž shiatsu a kartáčová masáž, kdy kartáčujeme především vnitřní stranu lýtek a stehen a tím stimulujeme dráhu jater. Pro stimulaci dráhy žlučníku musíme kartáčovat stehna i lýtka po vnější straně nohou. Dobré je také kartáčem stimulovat bolestivá místa na kyčlích a na berní páteři. Bolesti v kyčlích mohou také souviset s OSTEOPORÓZOU kyčelních kloubů.

 

Home    Artróza    Gonartróza    Koxartróza    Risartróza    Spondylartróza